Rząd o podwyżkach dla seniorów – znamy kwoty!

Wiadomo już, że waloryzacja emerytur i rent ma być tylko procentowa i wyniesie 3,84 proc. Oprócz tego emeryci mają dostać trzynastkę – z obecnych prognoz rządu wynika, że wyniesie ona 1018 zł na rękę.

Trzynastki trafią do seniorów w kwietniu 2021 roku. Wypłacane będą w kwocie emerytury minimalnej. W tym roku było to 981 zł na rękę (1200 zł brutto), w przyszłym kwota wzrośnie do 1018 zł (1246,08 zł brutto).

Od trzynastki potrącana będzie składka zdrowotna i zaliczka na podatek dochodowy.

Trzynastki mogłyby być wyższe, gdyby rząd zdecydował się bardziej podnieść najniższe emerytury – tak jak robił to w poprzednich latach lub gdyby chociaż wprowadził podwyżki kwotowe dla najuboższych seniorów.

Dzięki trzynastym wypłatom i waloryzacji w 2021 r. seniorzy mają zyskać co najmniej 1,5 tys. zł. Koszt takiej waloryzacji szacowany jest na 9,7 mld zł. Wypłata trzynastek pochłonie kolejne 10-11 mld zł. 

Czytaj również: Dziś spotkanie Dudy i Trzaskowskiego!

Więcej pieniędzy dostaną też osoby pobierające tzw. matczyne emerytury. Świadczenie dla rodziców, którzy wychowali minimum czwórkę dzieci i nie wypracowali emerytury wypłacane jest w kwocie minimalnej emerytury czyli od 1 marca 2021 r. wyniesie 1062 zł na rękę (1246,08 zł brutto). 

Źródło: fakt.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *