Sasin dostarcza listę kopalń do zamknięcia!

Zamykanie kopalń, obcinanie pensji i likwidacja „14” na 3 lata. Dziennikarka BiznesAlert.pl Karolina Baca Pogorzelska dotarła do planu naprawczego Polskiej Grupy Górniczej. Jej informacje potwierdzają w części wcześniejsze doniesienia reporterki TOK FM Darii Klimzy. Plan ma zaprezentować związkowcom wicepremier Jacek Sasin już we wtorek.

Według ustaleń portalu BiznesAlert.pl plan naprawczy Polskiej Grupy Górniczej zakłada zamknięcie trzech ruchów Kopalni Ruda (Bielszowice, Halemba, Pokój) oraz Kopalni Wujek.

W założeniach jest również zmniejszenie wynagrodzeń o 30 procent oraz zawieszenie „czternastek” na trzy lata. Kopalnie węgla energetycznego miałaby zakończyć wydobycie do 2036 roku. Zmiany miałyby nastąpić również na stanowisku prezesa spółki.

Spotkanie z wicepremierem Sasinem zaplanowane jest na wtorek (28 lipca) w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Wcześniej związkowcy odrzucili jego zaproszenie do Warszawy. Chcą, by w rozwiązanie problemów branży zaangażował się Mateusz Morawiecki.

To właśnie do niego apelowali, ale odpowiedź przyszła z Ministerstwa Aktywów Państwowych. Nie wiadomo, czy wicepremier od razu przedstawi wszystkie założenia planu, bo spodziewać się można protestów.

„Sytuacja Polskiej Grupy Górniczej jest fatalna. Zeszły rok spółka zamknęła ponad 400 milionową stratą. Ten rok jest jeszcze trudniejszy. Energetyka nie odbiera węgla, rosną zwały przed kopalniami. Wypłaty to miesięcznie koszt 300 milionów złotych, według związkowców zaczyna brakować na nie pieniędzy. Dziurę w budżecie nie załatają pieniądze uzyskane w ramach tarczy antykryzysowej” – pisze Daria Klimza.

Czytaj również: Znamy plany ministerstwa! Bez podwyżek w 2021 roku!

„Oprócz planu naprawczego dla spółki, konieczny jest też plan dla sektora paliwowo – energetycznego, o który od dawna upomina się strona społeczna. Wicepremier Sasin dwukrotnie nie dotrzymał terminu jego prezentacji RADIO TOK FM” – dodaje.

Źródło: Daria Klimza, msn.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *