Stypendia dla uzdolnionych uczniów – złóż wniosek!

W środę, 9 września w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego w Lublinie odbyła się konferencja prasowa dotycząca przyznania stypendiów Marszałka Województwa Lubelskiego dla szczególnie uzdolnionych uczniów. Łącznie w ramach dwóch programów wsparcie finansowe otrzyma 1001 młodych osób. W spotkaniu uczestniczyli: Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Dyrektor Departamentu Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego Bożena Ćwiek oraz stypendystki Gabriela Hunek i Patrycja Lewczyk.


W roku szkolnym 2020/2021 Województwo Lubelskie realizuje dwa programy stypendialne pn. „Lubelskie wspiera uzdolnionych 20120-2021” oraz „Lubelska kuźnia talentów 2019-2021”. Celem obydwu programów jest finansowe wsparcie młodych, szczególnie uzdolnionych osób uczących się lub mieszkających na terenie województwa lubelskiego

-Cieszę się, że dzięki temu wsparciu młodzi ludzie będą mogli rozwijać swoje zainteresowania, pogłębiać wiedzę czy realizować swoje pasje. To oni są naszą przyszłością. – mówił marszałek Jarosław Stawiarski.


Otrzymane stypendium uczniowie mogą przeznaczyć na cele edukacyjne związane z potrzebami naukowymi, tj.: na udział w kursach i zajęciach pozaszkolnych, obozach naukowych, wymianach językowych, zakup literatury fachowej, książek, podręczników, czasopism o charakterze edukacyjnym, wyposażenie własnej pracowni lub warsztatu w narzędzia, materiały oraz ubiór ochronny w ramach nauczanego zawodu. Uczniowie mogą wykorzystać stypendium na programy do nauki języków obcych i innych przedmiotów, sprzęt komputerowy, zakup niezbędnego wyposażenia do nauki w domu, jak np. lampkę, biurko czy krzesło obrotowe. Dodatkowo stypendium może być wykorzystane na prawidłowy rozwój uczniów i usprawnienia dla osób z niepełnosprawnościami, w tym na zakup okularów korekcyjnych, aparatów słuchowych czy opłacenie zajęć logopedycznych.


Pierwszy program stypendialny, „Lubelskie wspiera uzdolnionych 2020-2021”, skierowany jest do szczególnie uzdolnionych uczniów w zakresie przedmiotów przyrodniczych, informatycznych, języków obcych nowożytnych, matematyki oraz przedsiębiorczości, którzy są mieszkańcami województwa lubelskiego lub uczą się na terenie województwa lubelskiego, a także w roku szkolnym 2020/2021 są uczniami szkoły podstawowej (klasa VII lub VIII) lub liceum ogólnokształcącego. Nie wliczają się w to szkoły dla dorosłych.


Program zakłada przyznanie 501 stypendiów najzdolniejszym uczniom, którzy spełnią wymagane regulaminem kryteria i uzyskają najwyższą punktację w postępowaniu kwalifikacyjnym. Stypendium przyznane będzie na okres 10 miesięcy – od 1 września 2020 do 30 czerwca 2021 roku. Łączna kwota wsparcia stypendialnego wyniesie 3900 zł, tj. 390 zł miesięcznie.
Drugi program stypendialny pn. „Lubelska kuźnia talentów 2019-2021” skierowany jest do szczególnie uzdolnionych uczniów w zakresie przedmiotów przyrodniczych, informatycznych, języków obcych nowożytnych, matematyki, przedsiębiorczości lub w zakresie przedmiotów zawodowych, którzy są mieszkańcami województwa lubelskiego lub uczą się naszym województwie oraz w roku szkolnym 2020/2021 będą uczniami szkół zawodowych (poza szkołami dla dorosłych).


Jedna ze stypendystek, Patrycja Lewczyk, jest uczennicą Zespołu Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego w Lublinie w klasie mechanik pojazdów samochodowych. Dzięki stypendium kupiła m.in. narzędzia do warsztatu (wkrętarkę), odzież ochronną czy drukarkę. Z kolei uczennica I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie, Gabriela Hunek, uczestniczyła w obozie edukacyjnym w Londynie (przygotowuje się do matury międzynarodowej).


Program zakłada przyznanie 500 stypendiów najzdolniejszym uczniom, którzy spełnią wymagane regulaminem kryteria i uzyskają najwyższą punktację w postępowaniu kwalifikacyjnym. Stypendium przyznane będzie na okres 10 miesięcy – od 1 września 2020 do 30 czerwca 2021 roku.

Łączna kwota wsparcia stypendialnego wyniesie 4000 zł, tj. 400 zł miesięcznie.


Stypendium może być przeznaczone wyłącznie na cele edukacyjne i potrzeby naukowe. W poprzednich edycjach uczniowie przeznaczyli je m.in. na:
• wycieczki edukacyjne,
• wyposażenie własnej pracowni i warsztatu,
• kursy zawodowe, językowe, komputerowe, obozy naukowe,
• pomoce dydaktyczne,
• wyposażenie miejsca nauki.

Największa liczba stypendystów uczęszczała w roku 2019/2020 do szkół:
• I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Lublinie – 92 osoby,
• Zespół Szkół Elektronicznych w Lublinie – 63 osoby,
• Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Zamościu – 45 osób,
• III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej w Lublinie – 42 osoby.
Wnioski o przyznanie stypendium na rok szkolny 2020/2021 należy składać w terminie do 18 września br.

Źródło: Materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *