Szczyt Grupy Wyszehradzkiej w Lublinie (Galeria)

Piątkowy szczyt Grupy Wyszehradzkiej miał miejsce w Lublinie. Premierzy Polski, Czech, Węgier i Słowacji rozmawiali w Centrum Spotkania Kultur.

– Wszyscy zgadzamy się, że na Białorusi powinny odbyć się wolne wybory, żeby naród białoruski mógł sam zdecydować o swojej przyszłości – mówił na konferencji prasowej po odbywającym się za zamkniętymi drzwiami spotkaniu premier Polski, Mateusz Morawiecki.

Premier zapowiedział m.in. wprowadzenie ruchu bezwizowego dla Białorusinów, ale pozostali premierzy twierdzili, że tę propozycję powinien przygotować rząd.

– W przypadku Białorusi to Polska odgrywa rolę naturalnego lidera – powiedział premier Słowacji Igor Matovic.

– To my jako premierzy powinniśmy zainicjować dyskusję na ten temat na poziomie europejskim – zaznaczył premier Czech Andrej Babis.

– Rozmawialiśmy o tym, jak odpowiedzieć na epidemię tak, żeby nie doprowadzić do kolejnego lockdownu. To nasz wspólny interes. Nie chcemy znów zatrzymywać gospodarki, ale podchodzimy do pandemii z pokorą – mówił Mateusz Morawiecki.

– Bez względu na koszty koronawirusa trzeba powstrzymać. Ale nie chodzi tylko o to, by bronić się przed nowymi zachorowaniami. Nasze gospodarki muszą działać i to leży w interesie nas wszystkich. Musimy podtrzymać funkcjonalność naszego regionu – mówił Orban.

Premierzy po konferencji spróbowali kuchni lokalnej i poprosili o spakowanie cebularzy na wynos.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *