SZOKUJĄCY SONDAŻ

Świetny wynik Polska 2050, Spadek PiS-u i bardzo bardzo dobry wynik Konfederacji. Lewica poza sejmem! Zaskakujące? Politolog komentuje i wyjaśnia!

Czytaj więcej: Zleceniodawcy morderstwa Jána Kuciaka uniewinnieni. Kim była ofiara i o co chodzi w całej sprawie?

O przyczyny takiego stanu rzeczy zapytaliśmy politologa z Katedry Myśli Politycznej Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS doktora Łukasza Jędrzejskiego.

Czy ten sondaż jest wiarygodny?

Łukasz Jędrzejski: 1100 dorosłych obywateli poddanych próbie badawczej nie odbiega znacząco od standardów metodologicznych przyjętych w doborze prób badawczych. Oczywiście w przypadku sondażu nie mamy uszczegółowionych informacji takiego typu jak: 1) rozkład próby badawczej, 2) Ile osób zostało przebadanych z terenów wiejskich, 3) ile z wielkich miast. Istotnymi danymi uszczegóławiającymi badanie mogłyby być informacje o 4) wykształceniu respondentów, 5) statusie majątkowym itp. Oczywiście jest to tylko myślenie życzeniowe W tego typ badaniach- prowadzonych ad hoc nigdy nie mamy podawanych tak szczegółowych informacji. Wyjątek stanowią sondaże publikowane podczas wieczorów wyborczych. Reasumując możemy uznać, że przyjęta próba respondentów jest wystarczająca reprezentatywna.

Analizując sondaż wyborczy, można zapytać o przyczynę spadku notowań partii rządzącej. Zniżka „formy” o ponad 4% może świadczyć o kryzysie?

-Przyczyny spadku o 4.2 pp mogą być różnorakiego rodzaju. Po pierwsze pamiętajmy, że w listopadzie rozpocznie się drugi rok funkcjonowania Sejmu IX kadencji. Tym samym Koalicja Zjednoczonej Prawicy będzie sprawowała władzę w Polsce już 6 rok. Taka „zadyszka” formy partii rządzącej w sondażach może być spowodowana tym, że społeczeństwo powoli zaczyna być zmęczone konfliktogennym stylem rządów Obozu Zjednoczonej Prawicy. Spadek w sondażach dla PIS może być spowodowany również tym, że społeczeństwo zdało sobie sprawę, że czas benefitów socjalnych rozdawanych przez obóz rządzących, może dobiec końca ze względu na pogarszającą się sytuację gospodarczą w Polsce- spowodowaną w dużej mierze przez pandemię Covid-19. Wreszcie musimy pamiętać, kiedy było przeprowadzane to badanie- 18-19 września, czyli już po przegłosowaniu przez Sejm „5ki dla zwierząt” i ogłoszeniu przez prominentnych działaczy PIS Ryszarda Terleckiego, Marka Suskiego w mediach końca koalicji Obozu Zjednoczonej Prawicy. Może to być wyraźny sygnał, że szeroko pojęty elektorat Obozu Zjednoczonej Prawicy nie wyobraża sobie rządu mniejszościowego czy przyśpieszonych wyborów.

Skąd wziął się tak dobry wynik Polski 2050, Szymona Hołowni?

Polska 2050- 18,4 pp. Ten wynik nie zaskakuje z kilku powodów. Po pierwsze działa jeszcze efekt świeżości Szymona Hołowni, który wypracował w czasie kampanii prezydenckiej. Pamiętajmy, że uzyskał trzeci wynik w walce o prezydenturę. Po drugie Hołownia wraz z jego ruchem był do tej pory poza systemem politycznym. Przedstawiciele Ruchu Polska 2050 do tej pory nie uczestniczyli w sprawowaniu władzy, nie uczestniczyli w tzw. „podziale łupów” państwowych, nie byli zamieszani w afery polityczne. Jedyną rysą na wizerunku Szymona Hołowni dla jego wyborców może być nie wyjaśniona całkowicie sprawa finansowania jego kampanii. Wreszcie Ruch Polska 2050 w oczach wyborców może się jawić jako realna alternatywa dla dwóch najważniejszych zbiorowych graczy politycznych na polskiej scenie politycznej tj. Prawa i Sprawiedliwości i Koalicji Obywatelskiej.

O czym świadczy tak słaby wynik PSL oraz duży wzrost notowań Konfederacji?

Wzrost o 4.3 pp notowań Konfederacji świadczy to o radykalizacji nastrojów społecznych. Natomiast, jeśli chodzi o PSL (3,8 pp.), to ta partia w sondażach parlamentarnych jest zawsze niedoszacowana. Myślę, że PSL powinno znaleźć się w przyszłym parlamencie.

2.9 % Lewicy. Ta formacja polityczna wciąż słabnie.

Lewica już od dłuższego czasu ma kłopot z identyfikacją swej tożsamości ideowej. Kłopotem były nietrafione wybory kandydatów na prezydenta w dwóch z rzędu wyborach prezydenckich. Myślę, że słaby wynik lewicy to dobicie rykoszetem dominujących w obecnym dyskursie kwestii światopoglądowych. Sprawy LGBT, sprawa aresztowania aktywisty Margot. Niektórzy wyborcy, nawet lewicowi nie popierają wulgarnego stylu języka, który prezentuje Margot. Na potwierdzenie tezy przytoczę tu słowa Moniki Jaruzelskiej, która określiła Margot jako „Ideologicznego Kalibabakę”. Ten splot czynników mógł spowodować tak słaby wynik lewicy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *