Szumowski: ludzie umierają nie tylko na koronawirusa, musimy odmrozić służbę zdrowia

Minister zdrowia powiedział, że zamrożenie służby zdrowia może być dramatyczne w skutkach. Ludzie chorują i umierają nie tylko na koronawirusa. 

„Na około 10,5 tysięcy łóżek w szpitalach zakaźnych mamy obecnie w granicach 2,3 tysiąca pacjentów z COVID-19. W tym około 140 osób podłączonych do respiratorów, których łącznie w szpitalach zakaźnych mamy 1,4 tysiąca” powiedział Szumowski.

Zwrócił uwagę na to, że mamy jeszcze spory bufor bezpieczeństwa.  Dodał też, że w Polsce nie brakuje testów na koronawirusa. 

Szumowski odniósł się też do zarzutów o brak dostępności środków ochrony osobistej. „W ostatnich tygodniach udało nam się nawiązać kontrakty z wiarygodnymi dostawcami, dzięki czemu sprzęt zaczął do nas bardzo systematycznie spływać (…) Dotychczas rozdysponowaliśmy już głównie do szpitali, ale także służb ratownictwa medycznego, domów pomocy społecznej czy laboratoriów 23 miliony maseczek, 18 milionów rękawic ochronnych, 2 miliony litrów środków dezynfekcyjnych, 1,15 miliona masek FFP2 i FFP3, 750 tysięcy sztuk kombinezonów ochronnych czy prawie pół miliona gogli”- przekonywał Szumowski.

Czytaj także: Gdzie będzie praca po epidemii? W jakich zawodach pracodawcy będą zatrudniać?

Zwrócił też uwagę na ogromny problem Polaków z dostępem do opieki medycznej. „Jak najszybciej musimy odmrozić system ochrony zdrowia i wznowić opiekę oraz zabiegi w innych dziedzinach medycyny. W innym przypadku czekają nas dramaty wcale niezwiązane z koronawirusem”. Dodał też, że rząd pracuje nad projektem „odmrożenia służby zdrowia”.

Źródło: PAP, tvn24.pl 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *