Szumowski „Pierwsza fala za nami, ale…”

Minister zdrowia Łukasz Szumowski stwierdził, że pierwsza fala koronawirusa już minęła. Podkreślił jednak, że wirus nie znika. Odniósł się do słów prezydenta, który stwierdził, że nie ma zamiaru szczepić się na grypę.

– Liczba testów nie zależy od liczby mieszkańców, lecz od liczby chorych. Jeżeli drastycznie rośnie liczba chorych to i drastycznie rośnie liczba badań. U nas nie mieliśmy do czynienia z drastycznym wzrostem liczby chorych, więc nie mieliśmy dużej grupy osób z kontaktu, które trzeba było przebadać. Przy tej liczbie chorych, jaką mamy w Polsce, nasze codzienne testowanie jest jednym z wyższych w skali Europy – stwierdził Łukasz Szumowski.

– Boimy się jednej rzeczy – koincydencji grypy, paragryp i COVID-19, dlatego że wszystkie te choroby mają bardzo podobne objawy. Największym wyzwaniem będzie oddzielenie osób z koronawirusem SARS-CoV-2 od tych z grypą i taki sposób zarządzania całym systemem, żeby pacjenci wzajemnie się nie zarażali – mówił minister zdrowia.

Stwierdził, że nie wiadomo, czy osoby po przejściu grypy nie będą bardziej podatne na koronawirusa, bo takich przypadków jeszcze w Polsce nie było.

Czytaj również: Wracamy do szkoły! Ustalenia MEN i GIS! 

– Będę rozmawiał z panem prezydentem, będę starał się go przekonać do tego szczepienia, taka jest moja rola jako lekarza, ale nie jest moją rolą i uważam, że mediów też nie, piętnowanie kogokolwiek za decyzję podjętą zgodne z prawem i dotyczącą jego samego – powiedział szef resortu zdrowia. 

Źródło: msn.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *