To będzie katastrofa!

W ciągu kilku dni może dojść do całkowitej zapaści opieki zdrowotnej w Małopolsce, jeśli według poleceń ministra zdrowia Szpital Uniwersytecki w Krakowie będzie przekształcony tylko w placówkę „covidową” – mówi prof. Tomasz Grodzicki, prorektor d/s Collegium Medicum UJ, któremu podlega placówka.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o powstaniu 16 szpitali koordynacyjnych, po jednym w każdym województwie. Szpital miałyby zająć się wyłącznie leczeniem chorych na Covid-19 oraz koordynacją ruchu pacjentów w danym regionie. W Małopolsce ma to być Szpital Uniwersytecki. Pozostaje pytanie: co z pacjentami pozostałych oddziałów.

-To będzie katastrofa w opiece medycznej w Małopolsce, która może doprowadzić do setek tragedii -twierdzą lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, komentując pomysł Ministerstwa Zdrowia, by przekształcić placówkę tylko w szpital „covidowy”.

Nie wiadomo, gdzie mieliby trafić chorzy dializowani, onkologiczny czy z nagłymi ciężkimi schorzeniami.

Obawiam się, że ci pacjenci nie dostaną tego typu świadczeń, mówię o pacjentach np. onkologicznych. Nie ma jednostki, która byłaby w stanie przejąć w takie skali tych naszych chorych. Dializujemy ok. 140 chorych w tej chwili. Ich też nie będziemy mogli dializować. Mówimy więc o kilkuset chorych, którzy są w różnych programach terapeutycznych – mówi prof. Tomasz Grodzicki, prorektor ds. Collegium Medicum UJ, któremu podlega placówka.

Prof. Grodzicki zauważa, że krakowski Szpital Uniwersytecki jest jedyną placówką w Małopolsce, która leczy pacjentów po świeżym udarze. -Żaden inny szpital nie jest na to przygotowany – podkreśla. – Należy przypuszczać, że jeśli ktoś dostanie udaru, to nie będzie miał szansy na trombektomię – na leczenie, które jest dzisiaj uznawane za jedno z nielicznych skutecznych – dodaje prof. Grodzicki.

Prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego, prof. Piotr Chłosta twierdzi podobnie: „Polskie Towarzystwo Urologiczne z niepokojem przyjmuje informacje o próbie ponownego przekształcenia Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie w jednostkę jednoimienną – dedykowaną jedynie chorym na SARS – CoV 2 /19” – pisze w liście do wojewody małopolskiego Łukasza Kmity.

Czytaj więcej: Koronawirus w lubelskim ZUS-ie!

„W dziedzinie urologii, podobnie jak w przeważającej większości oddziałów zabiegowych Szpitala Uniwersyteckiego, przeprowadza się głównie operacje z powodu raka o wysokim ryzyku progresji z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu i z udziałem personelu o najwyższych kwalifikacjach w tej części Europy. Dlatego, mając głębokie przekonanie o ciążącej na Panu odpowiedzialności za podjęcie decyzji o odraczaniu leczenia takich pacjentów, silnie sugeruję dogłębne rozważenie konieczności przemianowania wielospecjalistycznego Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie o najwyższym stopniu referencyjności, na szpital covidowy” – można przeczytać w dokumencie.

Źródło: RMF FM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *