UE wspólnie kupi szczepionki na koronawirusa!

Komisja Europejska otrzymała dziś od rządów Unii Europejskiej możliwość negocjowania w ich imieniu wspólnych zakupów szczepionek na koronawirusa. Ma to wpłynąć na szybszą dostępność i tańszą cenę.

Niemcy, Francja, Włochy i Holandia prowadzą już negocjacje z firmami farmaceutycznymi w sprawie zakupu szczepionek. Reuters wskazuje, że jednostronne rozmowy mogą osłabić pozycję negocjacyjną całej UE i wspólną strategię do tej kwestii.

Komisarz UE ds. zdrowia Stella Kyriakides, informując o mandacie politycznym jednocześni, zaapelowała do krajów Unii, by te powstrzymały się od samodzielnych inicjatyw.

Kyriakides wskazała na duże poparcie dla planu KE przez kraje członkowskie. Wskazała, że chodzi o to, aby takie zakupy były korzystne dla całej „27”, a nie pojedynczych krajów.

– Chodzi o współpracę, a nie rywalizację – zaznaczyła.

„Z informacji PAP wynika, że na wideokonferencji kraje UE wskazały na potrzebę zabezpieczenia równego dostępu do szczepionki dla wszystkich mieszkańców UE. KE nie przedstawiła jednak jeszcze ostatecznej wersji propozycji dotyczącej wspólnych negocjacji i zakupów” – podaje portal onet.pl

– Po raz pierwszy stworzymy strategiczne zapasy sprzętu ochronnego, leków i wyrobów medycznych na wypadek kryzysów. Będziemy mieć rezerwę personelu medycznego, w tym lekarzy, który można rozmieścić gdziekolwiek i kiedykolwiek, jeśli zajdzie taka potrzeba. W EU4Health chodzi również o to, aby leki i urządzenia medyczne były dostępne w razie potrzeby i przez cały czas – zaznaczyła unijna komisarz.

Jednocześnie wskazała na ogromną rolę, którą odgrywa szczepionka.

Czytaj również: Dom Kaczyńskiego pilnie strzeże policja!

– Będzie to jedyna prawdziwa strategia wyjścia z kryzysu. Szczepionka dostępna dla wszystkich w Europie i na całym świecie. Żaden region świata nie jest bezpieczny, dopóki wszyscy nie będziemy bezpieczni – wskazała Kyriakides.

Źródło: onet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *