Nie wszyscy seniorzy załapią się na trzynastki. Co więcej, nie wszyscy seniorzy dostaną świadczenie w takiej samej wysokości.
Każdy senior, mający prawo do wypłaty emerytury lub renty na dzień 31 marca 2021 rok, otrzyma kwietniowe świadczenie powiększone o 1022,30 zł.
Kiedy trzynastka nie należy się seniorowi?
By otrzymywać trzynastkę, trzeba spełnić jeden warunek: mieć prawo do wypłaty emerytury lub renty na dzień 31 marca 2021 r. Jeśli więc kobieta ma ukończone 60 lat, a mężczyzna 65, ale nie złożyli wniosku o emeryturę i nie rozwiązali umowy o pracę z pracodawcą, trzynastki nie otrzymają.
Osoby będące na wcześniejszych emeryturach lub rentach, które dorabiają – obowiązują limity. Jeśli zarobią więcej niż jest to dopuszczalne, ZUS wtedy zawiesza wypłatę wcześniejszej emerytury lub renty. Tracą również prawo do „13”.
Jeśli renta została przyznana do 31 marca, to senior nie otrzyma trzynastki. Z jakiego powodu? „13” świadczenie ma być wypłacone razem z rentą lub emeryturą. Jeśli to nie będzie wypłacone, to także nie będzie „13”. Jeśli renta zostanie przedłużona na kolejny okres, wtedy ZUS wypłaci trzynaste świadczenie, tyle że z opóźnieniem.
„13” nie dostaną osoby, które mają zasiłek stały lub 500+ dla niesamodzielnych. Te świadczenia, choć trafiają do osób w wyjątkowo trudnej sytuacji materialnej, nie uprawniają do wypłaty „13”.
Źródło: msn.com.pl