WHO O SZCZEPIONCE: SKUTECZNA MOŻE NIE POWSTAĆ…

Światowa Organizacja Zdrowia apeluje do państw na całym świecie o stosowanie się do zasad sanitarnych i niespieszenie się z luzowaniem obostrzeń. Szef organizacji dodaje, że „powstanie skutecznej szczepionki nie jest pewne i może jej nigdy nie być”.

Szczepionka na Covid-19 to jedno z najważniejszych wyzwań naukowców na całym świecie. Skuteczny szczep, ale i lekarstwa pozwolą ludzkości pełniej kontrolować epidemię koronawirusa. 

W oczekiwaniu na remedium, WHO przestrzega przed zagrożeniem epidemią i apeluje: stosujmy się do obostrzeń. Dyrektor organizacji, Tedros Adhanom, przestrzegał dziś państwa, które poluzowały swoje obostrzenia.

-Nie ma w tej chwili żadnej „srebrnej kuli” na koronawirusa i może jej nigdy nie być – powiedział na konferencji w Genewie szef WHO.

W sprawie prac nad szczepionką zaznaczył, że jest ona w trzeciej i ostatniej fazie badań klinicznych. Mimo, że jest już kilka potencjalnych szczepionek, a ich wyniki eksperymentalne są obiecujące, nie ma gwarancji, że wszystkie te wysiłki nie pójdą na marne. Tymczasem Komisja Europejska już na tym etapie porozumiała się z jedną z firm pracujących nad szczepem na zakup 300 mln dawek.

Dlatego nadal musimy robić wszystko naraz: utrzymywać fizyczny dystans, cały czas myć ręce, nosić maseczki i być czujnym – dodał szef WHO.

Organizacja jest zaniepokojona rozwojem epidemii w Indiach, Brazylii czy USA. Dyrektor WHO ds. sytuacji kryzysowych Mike Ryan najbardziej ubolewa nad „rozlaniem się” epidemii na biednych obszarach wiejskich Indii. Z kolei Maria van Kerkhove, dyrektor techniczny WHO, stwierdziła, że odwrócenie sytuacji, nawet tak złej jak w USA, jest możliwe.

Czytaj więcej: SZUMOWSKI: WIRUSA W POPULACJI JEST MAŁO!

-Widzieliśmy to w innych krajach, którym udało się skontrolować transmisję wirusa. Aby to zrobić potrzebne jest jednak całościowe podejście i ścisłe trzymanie się zasad, dlatego apeluję do przyjaciół w USA, aby robili wszystko co w ich mocy, by tak się stało. -stwierdziła ekspertka.

Źródło: Onet Wiadomości, PAP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *