Widowisko „Testimonium Veritatis. 7 cnót według Papieża i Prymasa” z okazji urodzin Jana Pawła II

W piątek 16 października, w rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową Papieża Jana Pawła II, w TVP1 o godz. 20:15 odbędzie się premiera koncertu „Testimonium Veritatis. 7 cnót według Papieża i Prymasa”. Występ z udziałem gwiazd muzyki pop oraz orkiestry poprowadził dyrygent Piotr Dziubek.

Jestem przekonany, że to niezwykłe wydarzenie zarejestrowane na dachu Centrum Spotkania Kultur w Lublinie będzie nie tylko prawdziwą muzyczną ucztą, ale również pięknym świadectwem przyjaźni dwóch wielkich Polaków. – mówi Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Widowisko telewizyjne łączące elementy muzyczne, filmowe i teatralne jest opowieścią o przyjaźni papieża Jana Pawła II i prymasa Stefana Wyszyńskiego. Obie postacie były przez wiele lat nierozerwalnie związane z Lubelszczyzną – Karol Wojtyła przez 24 lata był wykładowcą na KUL-u, zaś Stefan Wyszyński był biskupem lubelskim w latach 1946-1948.

Filmowe inscenizacje, przeplatane współczesnymi przebojami, przybliżą widzom chrześcijańską filozofię i idee, jakie przyświecały głównym bohaterom opowieści. Scenografią do scen pokazanych w filmowych inscenizacjach były charakterystyczne lokalizacje naszego regionu, m.in.:

  • Lublin;
  • Port Lotniczy Lublin;
  • Muzeum Zamoyskich w Kozłówce;
  • Kopalnia Bogdanka;
  • Grupa Azoty Puławy;
  • Zamość;
  • Szumy na Tanwi;
  • Kazimierz Dolny.

Koncert został zrealizowany w wyjątkowy i nowatorski sposób, przy użyciu nowoczesnych rozwiązań multimedialnych. Nagranie na dachu Centrum Spotkania Kultur w Lublinie pozwoliło w pełni wykorzystać i zaprezentować potencjał tej kulturalnej instytucji Samorządu Województwa Lubelskiego. Po raz pierwszy w Polsce zostało zrealizowane widowisko, wykorzystujące ponad 3 tys. m2 wyświetlanych wizualizacji, co czyni tę produkcję wyjątkową. Spektakl wyprodukował Piotr Bukowiecki, a reżyserem jest Konrad Smuga.

Do udziału w koncercie zaproszone zostały gwiazdy polskiej sceny muzycznej pochodzące z województwa lubelskiego: Krzysztof Cugowski, Beata Kozidrak i Piotr Cugowski, a także inni popularni artyści: Sebastian Karpiel Bułecka, Piotr Kupicha, Mezo, Ania Wyszkoni, Igor Herbut, Ania Rusowicz, Ewa Jach i Bartas Szymoniak.

Recital wpisuje się w założenia programu „Warto być Polakiem”, w ramach którego Samorząd Województwa Lubelskiego wspiera organizację inicjatyw patriotycznych, związanych z ważnymi rocznicami przypadającymi w bieżącym roku.

Czytaj również: Noc Kultury odwołana – instalacja Koziary zostaje!

Samorząd Województwa Lubelskiego został głównym partnerem wydarzenia. Pozwoli to na szeroką promocję regionu w mediach o zasięgu ogólnopolskim, zarówno przez pokazanie pięknych i atrakcyjnych miejsc Lubelszczyzny, jak też poprzez realizację pakietu świadczeń promocyjnych związanych z informowaniem o partnerstwie przy okazji emisji widowiska na antenie wielu kanałów Telewizji Publicznej (w tym premiery na TVP1 w najlepszym czasie antenowym – Prime Time), poprzedzonej emisją zwiastunów z logotypami województwa.

Źródło: Materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *