Wiemy, jak będzie wyglądać praca komisji wyborczych!

Pojawiły się pierwsze wytyczne dotyczące pracy komisji wyborczych.

Dla członków komisji wyborczych maseczki FFP1 i rękawiczki zmieniane co godzinę. W lokalach płyny dezynfekcyjne i regularne wietrzenie. Tak mają wyglądać wybory prezydenckie – wynika z projektu rozporządzenia ministra zdrowia, do którego dotarł „Dziennik Gazeta Prawna”.

„Najbardziej chronieni mają być członkowie komisji, a środki ochrony dostarczą samorządy. Pieniądze na ten cel będą pochodzić jednak z budżetu centralnego” – podaje.

Przewiduje się, że każdy pracownik komisji otrzyma tyle rękawic jednorazowych, by mógł je zmieniać co godzinę. Do tego dojdą maski FFP1. Oprócz tego wszyscy pracownicy komisji wyborczej muszą mieć do dyspozycji przyłbice oraz płyn do dezynfekcji.

Odstęp między stanowiskami pracy członków komisji ma wynosić co najmniej 1,5 m, a każde z nich powinno być otoczone barierą z tworzywa sztucznego o wysokości co najmniej 1 m ponad strefę oddychania.

Lokale mają być wietrzone przez 10 minut minimum co godzinę. W komisjach będzie musiało się znajdować odrębne pomieszczenie na pakiety zwrotne z głosowania korespondencyjnego. Co więcej, będą one poddane dobowej kwarantannie, zanim komisja zacznie je przeliczać.

Wyborcy przy wejściu do lokalu muszą mieć zapewniony płyn dezynfekcyjny, a wszystkie powierzchnie i przedmioty, z którymi mogą mieć kontakt, takie jak: klamki, włączniki światła czy długopisy, mają być dezynfekowane co godzinę.

Czytaj również: Prof. Horban ostrzega, że musimy przygotować się na jesień!

„Nawet w tych największych pod względem powierzchni komisjach będą mogły przebywać jednocześnie cztery osoby, tymczasem skład komisji wyborczych to minimum trzy” – informuje „DGP”.

Źródło: onet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *