WRACAJĄ OBOSTRZENIA! WIEMY, W KTÓRYCH POWIATACH!

Łukasz Szumowski zapowiedział dziś, że obostrzenia obejmą powiaty, w których liczba nowych przypadków ciągle jest duża. Restrykcje powrócą w 19 powiatach, które podzielono na tzw. strefy czerwone i żółte.

W strefach czerwonych obostrzenia będą bardzo rygorystyczne, m.in. liczba osób na weselu nie będzie mogła przekroczyć 50, podczas gdy w strefie żółtej może bawić się 100 osób.

Powrócą też restrykcje dotyczące noszenia maseczek w każdym miejscu – dotyczy to stref czerwonych. Tam nie będzie też można chodzić na siłownię, ale na basen już tak.

Ograniczona zostanie też liczba osób, które będą mogły korzystać z komunikacji zbiorowej, do 50 proc. miejsc siedzących w strefie czerwonej.

Restrykcje dotyczące stref żółtych będą łagodniejsze, ale minister Szumowski nie podał konkretów. Te mają się pojawić dziś na stronie internetowej ministerstwa zdrowia.

W czerwonych strefach znalazły się powiaty:

ostrzeszowski,
nowosądecki,
Nowy Sącz,
wieluński,
pszczyński,
Ruda Śląska,
rybnicki,
Rybnik,
wodzisławski.

Wśród stref żółtych znalazły się powiaty:

wieruszowski,
Jastrzębie Zdrój,
jarosławski,
Żory,
kępiński,
przemyski,
cieszyński,
pińczowski,
oświęcimski,
Przemyśl.
Dane dot. zakażeń w strefach czerwonych mają być na bieżąco aktualizowane.

Rozporządzenie wejdzie w życie od soboty. Od 1 września będzie też obowiązek posiadania zaświadczenia od lekarza o czynnikach, które uniemożliwiają noszenie maseczek.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński zamieścił na Twitterze mapę, która pokazuje, w których powiatach powrócą zapowiedziane na konferencji obostrzenia.

Źródło: Twitter

Szumowski wyraził nadzieję, iż po „zamknięciu” ognisk, sytuacja będzie lepsza. Powiedział, że na razie nie planuje się zamykania granic w Polsce ani wprowadzania kwarantanny dla osób, wracających z zagranicy.

-Natomiast liczba chorych za granicą wzrasta, więc będziemy sytuację analizować na bieżąco. Rozważamy wprowadzenie przeprowadzania testów tym, którzy wracają z zagranicy – powiedział minister zdrowia.-Maksymalnie wymazujemy i badamy osoby z ognisk, m.in. z kopalni i zakładów pracy – mówił. -W związku z tym, że planujemy dziennie badać po 1-2 tys. pracowników dużych zakładów w najbliższych dniach, w weekend i po weekendzie, nadal należy się spodziewać liczb wykrytych zakażeń koronawirusem w granicach 500-700 – podkreślił.

Czytaj więcej: KORONAWIRUS ZNOWU REKORD. JEST NAPRAWDĘ FATALNIE!

Minister zdrowia apelował o noszenie maseczek w „czerwonych” powiatach w każdym miejscu i przestrzeganie restrykcji. – Otrząśnijmy się z beztroski i starajmy się utrzymać reżim sanitarny – powiedział Szumowski.

Źródło: Onet Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *