ZNAMY DATĘ POJAWIENIA SIĘ SZCZEPIONKI

Szczepionka koncernu AstraZeneca COVID-19 może być gotowa jeszcze w tym roku, o ile badania kliniczne zostaną wznowione wkrótce – zapowiedział dyrektor generalny firmy Pascal Soriot w rozmowie z brytyjskimi mediami.

Badania nad szczepionką rozwijaną przez AstraZeneca we współpracy z Uniwersytetem Oksfordzkim zostały wstrzymane we wtorek, gdy u jednej z osób uczestniczących w testach stwierdzono objawy związane z poprzecznym zapaleniem rdzenia kręgowego – mówi agencja Reutera.

Soriot zapewnił, że sprawa jest badana przez grupę niezależnych ekspertów, którzy zdecydują o ewentualnym wznowieniu badań. Wyniki testów zostaną następnie przekazane organowi regulacyjnemu, decydującemu o wprowadzeniu szczepionki na rynek.

-Wówczas to będzie oczywiście zależeć od tego, jak szybko regulator oceni (wyniki badań – red.) i wyda zgodę, więc nadal możemy mieć szczepionkę do końca tego roku albo na początku przyszłego – powiedział dziennikarzom Soriot.

WHO określiła w środę projekt szczepionki AstraZeneca jako jeden z najbardziej obiecujących na świecie spośród 35, które są już w fazie badań na ludziach.

Szef AstraZeneca zaznaczył, że w testach klinicznych weźmie udział 50-60 tys. osób, co jest typową próbą w badaniach nad szczepionkami, pozwalającą wykryć rzadkie skutki uboczne. Zapewnił również, że przerwa w badaniach nie jest niczym niezwykłym w procesie opracowywania nowych szczepionek. Zauważył, że próby szczepionki na COVID-19 są śledzone przez cały świat i głównie to różni je od analogicznych badań medycznych, które nie są tak nagłaśniane w mediach.

Czytaj więcej: PONOWNE ZAKAŻENIE W POLSCE!!!!

AstraZeneca zapowiedział dostarczać szczepionki do krajów w tym samym czasie, by zapewnić ich sprawiedliwą dystrybucję – zapewnił. Powtórzył też, że koncern jest bliski zapewnienia mocy produkcyjnych 3 mld dawek substancji w zakładach na całym świecie.

Źródło: Onet Wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *